Ekonomi

İslam Memiş’ten yeni dolar ve altın tahmini: Makas daralıyor

28 Mayıs’ta Türkiye yeniden sandık başına gitti ve sonucunda Recep Tayyip Erdoğan yeniden cumhurbaşkanı seçildi. Altın ve Para Piyasaları Uzmanı İslam Memiş, Haber7.com için seçim sonrası piyasaların son durumunu değerlendirdi.

“BORSADA HAREKETLİLİK CAZİP OLACAK”

Memiş, piyasalarda bir iyimserlik olduğunu ve borsadaki yükselişlerin oldukça dikkat çekici olduğunu ifade etti. “Dün haftanın ilk işlem günüydü, yüzde 4,5 civarında bir artış oldu. Endekste 4 bin 800 puan seviyesine kadar yükseliş gördük, şu anda 4900 puan seviyesinin üzerinde yüzde 3’lük bir değer artışı olduğunu ve bunun devam ettiğini gözlemliyoruz. Borsadaki yükselişlerin bir süre daha devam edeceğini öngörüyorum, özellikle kısa vadede 5.000 puan seviyesinin üzerinde, yaz aylarında ise 6.000 puan seviyesinin üzerinde rakamlar beklemeye devam ediyorum.söz konusu.

“DOLAR DÖNEMİ KAPANIYOR”

Resmi döviz kuru ile piyasa kuru arasındaki farkın kapandığına dikkat çeken İslam Memiş, şöyle konuştu: “Yine dolar tarafında resmi kurun yükselişi çok dikkat çekici çünkü resmi kur ile piyasa kuru arasındaki fark kapanıyor. Kapalıçarşı pazarı 20 lira 30 kuruş resmi döviz kuru 20 lira 70 kuruş. Ancak 20 lira seviyesinin altında kaldı ve seçimler öncesinde bu makas farkının kademeli olarak kapanması dikkat çekiyor.ALTIN ​​FİYATLARI İÇİN KRİTİK TARİH

Ons altın ve gram altın rakamlarına ilişkin değerlendirmelerde bulunan Memiş, şöyle devam etti:
“Onsun altında bir düşüş var ve küresel piyasalardaki gelişmeler nedeniyle 1930 dolar seviyelerine kadar geriledi. Buradan bir artış yine söz konusu olabilir. 1960 dolar seviyesine kadar seçim öncesi Gram altın/TL fiyatı 1392 lira seviyesindeyken, Kapalıçarşı pazarında an itibariyle 1354 lira seviyesinde. Gramın altında da keskin bir geri çekilme olduğunu gözlemliyoruz. Orta ve uzun vadede hem döviz tarafında hem de altın fiyatlarında artışların devam etme olasılığı oldukça güçlü. Küresel piyasalardaki gelişmeler ve iç sorunlar nedeniyle altın fiyatlarında yaz aylarında yeniden 1500 lira seviyesinin üzerine ataklar bekliyorum diyebilirim.”

YATIRIM TAVSİYESİ

Bu dönemde yatırım yapmak isteyenlere de tavsiyelerde bulunan İslam Memiş, “Borsa çok cazip, EURO dolar karşısında çok cazip, altın fiyatları çok ucuz, gümüş de öyle”sözlerine ekledi.

haberorhangazi.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu