Yaşam

İBB Şehir Tiyatrolarında Bu Hafta (14-18 Şubat 2024)

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatroları, Şubat ayının yeni haftasında 15 oyunu seyirciyle buluşturuyor.

 

Bu hafta Carlo Goldoni’den Molière’ye, Hoş Gürbüz’den Bilgesu Erenus’a klasik ve çağdaş yazarların eserlerinin yer aldığı güçlü bir repertuvar tiyatro severleri bekliyor.

Bu hafta; Ayak Bacak Fabrikası (Eskişehir Şehir Tiyatroları) (Konuk Oyun), Tabut, İki Efendinin Uşağı, Tartuffe, Ay, Carmela!, Godot Geldi, Artık Kimse Bunları Konuşmaz, Oscar, Fındıkkıran, Herkes Sihirbaz Olacak, Benim Küçük Yıldız, Rüya, Bir Gece Masalı, Ayakkabılarımla Bir Gün, Bekçi ve Postacı isimli oyunlarımız seyirciyle buluşacak.

 

İstanbul Şiirle Buluşuyor: Oteller Şehri (Edip Cansever)

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatroları, İstanbul Şiirle Buluşuyor başlığı altında şairler ve onların şiirleri üzerinden yaratılan özel mekan ve seslerin dünyasında yeni bir “anlatı”yı izleyicileriyle buluşturuyor.

Uyarlayıp yönetmenliğini Hümay Güldağ’ın yaptığı Oteller Şehri’nde müzik tasarımı Hüseyin Tuncel, dekor tasarımı Cihan Aşar, kostüm tasarımı Ahsen Parıltı Doğan, efekt tasarımı Metin Küçükyılmaz, aydınlatma tasarımı Uğur Yıldız, görsel tasarımı Yakup Altay . ve koreografisi Arda Alpkıray’a ait. Oteller Şehri Aktörleri Hüseyin Köroğlu, Hümay GüldağVe Aslı Şahin . Etkinliğin müziklerinde piyanoda Orçun Tekelioğlu ve solist olarak Berfu Aydoğan sahnede yer alacak. Etkinlik, 18 Şubat 2024’te Müze Gazhane Meydan Sahne’de gerçekleşecek.

İstanbul Şiirle Buluşuyor etkinliğine oyun biletleri ve ücretsiz davetiyeler gişelerden satın alınabiliyor. citytheaters.ibb.istanbul/, BiletiAdreslerimizden ve taşınabilir uygulamamızdan temin edebilirsiniz.

Bu Haftanın Programı (14-18 Şubat 2024)

AYAK AYAK FABRİKASI (Eskişehir Şehir Tiyatroları) (Konuk Oyun)

İnsanlık tarihi boyunca zalimlerin mazlumlar üzerinde kurduğu otorite, baskı ve aldatmanın değişmediğini vurgulayan oyun, bilinmeyen bir ülkede geçiyor ve aslında bilinen bir konuyu çarpıcı bir anlatımla ele alıyor. Sermet Çağanyazan, murat karasuYönetmenliğini üstlendiği oyunda Ali Eyidoğan, Hakkı Kuş, Ecren Can Serim, Korel Cezayirli, Zafer Ergül, Başak Boran Oksal, Mustafa Kılıççı, Hasret Boyacı, Serhat Onbul, Nigar Berktin, Ceyda Çınar Onbul, Onur Birgi, Ahmet Barut, Kutan Gökkaya, Sinan Aktezcan, Emel Alnady yer alır. Oyun, 14-17 Şubat 2024 tarihleri ​​arasında Harbiye Muhsin Ertuğrul Sahnesi’nde gösterime girecek.

ETİKET TABUTU

Adına tarihin dipnotlarında rastlayabileceğimiz, Türkiye’nin ilk kadın oyun yazarı, teorisyeni, aktivisti, sosyal ve politik hayatın her alanında öncü Fatma Nudiye Yalçı’nın hikayesi. Dr. kariyerine 1920’lerde başladı. Kendisine Hikmet Kıvılcımlı ve Nazım Hikmet eşlik ediyor.

Bilgesu Erenustarafından yazılmıştır Yelda BaskınYönetmenliğini üstlendiği oyunda Bensu Orhunöz, Ceren Hacımuratoğlu, Lale Kabul, Nazan Yatgın Palabıyık, Selin Türkmen, Şenay Bağ, Mana Alkoy yer alır. Oyun, 14-17 Şubat 2024 tarihleri ​​arasında Kağıthane Sadabad Sahnesi’nde sahnelenecek.

İKİ EFENDİN HİZMETÇİSİ

Pantolone, kızı Dottore’yi oğlu Slvio ile evlendirmeye karar verir ve evinde bir tören düzenler. Gençler birbirlerine aşıktır ama daha önce Pantolone’nin kızıyla evlenme sözü veren ve öldüğünü düşündükleri Federico Rasponi’nin bu törene gelmesiyle işler karışır. İtalyan Halk Tiyatrosu Commedia Dell Arte’nin seçkin örneklerinden biri olan, sözlü gelenekten beslenen, uşak Truffaldino’nun kurnaz hazırcevaplığıyla ilerleyen oyun, seyirciye keyifli bir seyir sunuyor. Carlo Goldonitarafından yazılmıştır Aslı ÖngörenYönetmenliğini üstlendiği oyunda Çağlar Ozan Aksu, Dolunay Pircioğlu, Eraslan Sağlam, Hamit Erentürk, Mert Şahit, Murat Bavli, Müslüm Tamer, Seda Çavdar, Volkan Öztürk, Yeliz Gerçek, Yılmaz Aydın yer alır. Oyun, 14-17 Şubat 2024 tarihleri ​​arasında Üsküdar Musahipzade Celal Sahnesi’nde sahnelenecek.

TARTÜF

Bu ölümsüz eserde, zengin ve güçlü bir adamın, ailesinden ve çevresinden kimsenin sözünü dinlemeden, sahtekâr bir dindar adamı evine yerleştirerek kendisinin ve çevresindekilerin hayatlarını nasıl daha da kötüleştirdiği; İnancı, aileyi, aşkı, kadın-erkek farklılıklarını, geçmişimizi, bugünümüzü, mizahı, müziği, acıyı, üzüntüyü ve çeşitli rahatsız edici anları iç içe ve tüm dinamikleriyle izleyiciye sunuyoruz. Orhan Veli’nin muhteşem çevirisi ve şiirlerinden oluşan müziği eşliğindeki gösterimizle hayata dair bu tuhaf bilmeceyi bir kez daha kahkahalarla karşılıyoruz.

Molièretarafından yazılmıştır, Orhan Veli KanıkTercüme eden, Yiğit SertdemirYönetmenliğini üstlendiği oyunda Bennu Yıldırımlar, Emre Şen, Gürkan Başbuğ, Mehmet Soner Dinç, Murat Garipağaoğlu, Naci Taşdöğen, Nilay Bağ, Özge Kırdı, Semah Tuğsel, Tolga Kâfi, Yeşim Koçak, Zeynep Göktay Dilbaz yer alır. Oyun, 14-17 Şubat 2024 tarihleri ​​arasında Ümraniye Sahnesi’nde sahnelenecek.

Ah, CARMELA!

İspanya’da Milliyetçiler ile Cumhuriyetçiler arasında yaşanan iç savaşı anlatan oyunda, iki varyete oyuncusu Carmela ve Paulino, Franco liderliğindeki Milliyetçiler tarafından rehin alınır. Belçika şehrinin işgalini kutlayan Milliyetçiler tarafından istemedikleri bir gösteriye zorlanıyorlar. Bu baskı sonucu içinde bulundukları savaş, “gösteri yapılmalı mı yapılmamalı mı?” sorusuyla sanatı ve sanatçıyı sorgulamaları ve bu iki aktörün isyanları, iniş çıkışları, kayıpları. İşlerinin bir parçası olarak insanları güldürmek ve eğlendirmek anlatılır. José Sanchis Sinisterratarafından yazılmıştır, Yalçın BaykulTercüme eden, Naşit ÖzcanYönetmenliğini üstlendiği oyunda Ada Alize Ertem, Çağatay Palabıyık, Erkan Akkoyunlu yer alır. Oyun, 14-17 Şubat 2024 tarihleri ​​arasında Gaziosmanpaşa Sahnesi’nde sahnelenecek.

GODOT GELDİ

“Godot Geldi”, Karadağlı yazar Miodrag Bulatović’in, İrlandalı yazar Samuel Beckett’in “Godot’yu Beklerken” adlı eserinden sonra ve ona bir “referans” olarak yazdığı bir oyun… “Olay” bir bataklıkta geçiyor. Becket’in oyununda; Godot bekleniyor… Bulatović’in oyununda Godot bir fırıncı olarak karşımıza çıkıyor… Beckett eserindeki kavramlara dayalı evrensel bir resital sunarken, Bulatović aynı tematik yapıyı kullanmasına rağmen karakterlerin yapısını değiştiriyor ve en azından kısmen mekanın yapısı. Daha çok “semboller” üzerine odaklanılıyor… Hem Beckett’te hem de Bulatović’te bekleyenler için önemli olan beklenen kişinin kim olduğu değil, beklemenin kendisidir… Bu durumda; Kimliği tam olarak bilinmeyen bir “geliş”in, açıkça tanımlanmış bir “gidiş”e dönüşmesinin öyküsüdür “Godot Geldi” diyebiliriz…

Miodrag Bulatoviçtarafından yazılmıştır, Sevgi SoysalTercüme eden, Ragıp YavuzYönetmenliğini üstlendiği oyunda Ali Mert Yavuzcan, Can Başak, Can Ertuğrul, Derya Çetinel, Meriç Benlioğlu, Murat Coşkuner yer alır. Oyun, 14-17 Şubat 2024 tarihleri ​​arasında Müze Gazhane Prof. Dr. Sevda Şener Sahnesi’nde sahnelenecek.

ARTIK KİMSE BUNLAR HAKKINDA KONUŞMUYOR.

Oyun, 12 Eylül darbesini en acı şekilde yaşayan ve parçalanan bir ailenin hikâyesini anlatıyor. Leyla, ailesinin geçmişiyle yüzleşir ve onların hikâyesini anlatmak için hayatını değiştirme riskini alır.

Şirin Gürbüztarafından yazılmıştır Emre KoyuncuoğluYönetmenliğini üstlendiği oyunda Caner Bilginer, Radife Baltaoğlu, Kutay Kırşehirlioğlu, Ebru Üstüntaş, Hazal Uprak, Can Alibeyoğlu, Kamer Karabektaş yer alır. Oyun, 14-17 Şubat 2024 tarihleri ​​arasında Müze Gazhane Meydanı Sahnesi’nde sahnelenecek.

OSCAR

Christian Jacqueline’e, Colette ise Oscar’a aşıktır. Christian, uzun zamandır sevdiği kızı Mösyö Bernard’a sormak niyetindedir. Colette ise babası Mösyö Bernard’a söylediği yalandan yola çıkarak sevgilisiyle evlenme planları yapmaktadır. Ancak Christian ne gerçek kızı ister ne de Colette doğru adamla evlenmek üzeredir. Birkaç dakika içinde karmaşıklaşan olaylar kolay çözülecek gibi görünmüyor.

Claude Magniertarafından yazılmıştır, Asude ZeybekoğluTercüme eden, Ersin UmuluYönetmenliğini üstlendiği oyunda Abdullah Topal, Aslı Aybars, Asrın Gurur Kuyucak, Cem Karakaya, Ceylan Çete, Davet Büyüksayar, Damla Cangül Yiğit, Aslı Şahin, Hakan Gümüş, Hüseyin Emre Şen, İrem Erkaya, Neslihan Ayşe Öztürk, Oğuzhan Oğuz yer alır. Oyun, 17 Şubat 2024’te Beylikdüzü Rasim Öztekin Sahnesi’nde sahnelenecek.

Çocuk oyunları

Fındık Yeşili (7+ Yaş)

Minik Clara, yılbaşı hediyesi olarak aldığı Fındıkkıran oyuncağıyla arasında özel bir bağ kurar. Yüzeyin ardındaki güzelliklerin ortaya çıkacağı o gecede, başka dünyalarda, hayal ile gerçek arasında büyük bir macera başlar. 1800’lü yıllardan günümüze farklı versiyonlarıyla opera ve sinemada büyük ilgi gören bu halk masalı, şimdi Şehir Tiyatrosu’nda tüm görkemiyle sahneleniyor. ETA Hoffmannhikayesinden Dilşad Çelebitarafından uyarlanmıştır, Lerzan PamirYönetmenliğini üstlendiği oyunda Yüzyılın Gururu Kuyucak,  Gözde İpek Köse, Cihan Kurtaran, Davet Büyüksayar, Derya Keykubat, Dolunay Pircioğlu, Emel Bertan, Esra Ede, Emrah Derviş Soylu, Gürkan Başbuğ, Hakan Gümüş, Osman Kaba, Pelin Budak, Salih Şimşek, Sefa Turan, Selen Parıltı Sarıyar, Ümit Bülent Dinçer, Yılmaz Aydın yer alır. Oyun, 18 Şubat 2024’te Harbiye Muhsin Ertuğrul Sahnesi’nde sahnelenecek.

HERKES BÜYÜCÜ OLACAK (3+ Yaş)

Ünlü sihirbaz Zubi’nin öğrencileri bir “usta” olmanın ve sihirli şapkasına kavuşmanın hayalini kurarlar. Zubi, sihirli şapkanın yeni sahibini belirlemek için bir yarışma düzenler. İllüzyon gösterileri ile ilerleyen oyunda hedefe birlikte ilerlemenin önemi anlatılıyor.

Kubilay TuncerYazıp yönettiği oyunda Aslı Şahin, Aybar Taştekin, Cihat Faruk Sevindik, Damla Cangül Yiğit, Zeliha Bahar Çebi yer alır. Oyun, 18 Şubat 2024’te Kağıthane Sadabad Sahnesi’nde sahnelenecek.

BENİM KÜÇÜK YILDIZIM (3+ Yaş)

Bir gün gökten bir yıldız düşer… Küçük kız onun peşinden koşar… Belki de gözündeki yıldıza ulaşamaz; Ama karşısına yıldız müzisyen bir karga, tavuklar için yıldız gibi parlayan bir mısır parçası, her nefeste yıldız gibi parlayan bir ateşböceği çıkıyor… Hepsiyle arkadaş oluyor… Sonunda asıl yıldızın kendi içinde olduğunu, sevginin, kardeşliğin ve dostluğun farkına varır.

Cengiz ÖzekYazıp yönettiği oyunda Ayşe Günyüz Demirci, Buğra Can Ildırışık, Yunus Erman Çağlar, Kamer Karabektaş, Mana Alkoy, Özge Kırdı, Pınar Pamuk, Aslı Menaz yer alır. Oyun, 18 Şubat 2024’te Üsküdar Musahipzade Celal Sahnesi’nde sahnelenecek.

RÜYA(5+ Yaş)

Hayvanat bahçesini ziyaret eden Özgür, rüyalarında doğal yaşam alanlarından alınıp kafeslere kapatılan hayvan dostlarını görüyor. Artık harekete geçme zamanı gelmiştir ve Özgür onları kurtarmaya kararlıdır. Özge Midilli-Ertan Kılıçtarafından yazılmıştır Özge MidilliYönetmenliğini üstlendiği oyunda Alp Tuğhan Taş, Esen Koçer, Pınar Aygün, Direnç Dedeoğlu, Gülce Çakır, Mehtap Gündoğdu Akbulut, Nilay Bağ, Nilay Yazıcıoğlu yer alır. Oyun 18 Şubat 2024’te Ümraniye Sahnesi’nde olacak.

BİR GECE MASALI (5+ Yaş)

Shakespeare’in Bir Yaz Gecesi Rüyası adlı oyunundan uyarlanan Bir Gece Masalı, dostluk kavramı üzerine bir konseydir. Oyun, ailesinin istediği genç adamla değil, kendi istediği kişiyle arkadaşlık kurmak isteyen Aşık Kız’ın, Güzel Genç Adam, Güçlü Genç Adam ve Güçlü Genç Adam ile ormanda geçirdiği bir gecede yaşananları anlatır. Selvi Kızı. William Shakespeare’in yazdığı ve Musa Arslanali’nin yönettiği oyunda Ayşe Nurseli Tırışkan Akpınar, Burhan Yeşilyurt, Çağlar Ozan Aksu, Güzin Alkan, Hüseyin Emre Şen, Mehmet Emre Ertunç, Oğuzhan Oğuz, Ömer Naci Boz, Seda Yılmaz, Serap Doğan yer alır. Oyun, 18 Şubat 2024’te Gaziosmanpaşa Sahnesi’nde sahnelenecek.

ONE DAY ONE AYAKKABI (3+ Yaş)

Rengarenk bir mutfak… Ama her yer çok dağınık… Oyuncu mutfağı toplamaktan sıkılır ve ayrılmaya karar verir ancak tek bir ayakkabı bulamaz. O ne, önce diğer ayakkabı, sonra mutfaktaki her şey konuşmaya başlıyor. Kaybolan ayakkabı Kaptan Cook’u aramaya gitti ve kim bilir ne maceralar yaşadı… Derya Yıldırım’ınyazdı, Özgür Kaymak‘ile ilgili  yönettiği oyunda Derya Yıldırım yer alır. Oyun, 18 Şubat 2024 tarihinde Müze Gazhane’de oynanacak Prof. Dr. Sevda Şener Sahnesi’nde.

BEKÇİ VE POSTACI (3+ Yaş)

Postacı Piero ve Gece Bekçisi Marcello adlı çocuk kitabından uyarlanan eserde, bir bekçi ile bir postacı oda arkadaşıdır. Biri gece, diğeri gündüz çalıştığı için birbirlerini hiç görmüyorlar. Soğuk bir kış gününde ikisi de hastalanınca aynı anda evi paylaşmak zorunda kalırlar. Lodovica Cima, Gabriele Climatarafından yazılmıştır Ceylan ÖzçapkınTercüme eden, Derya YıldırımOyunlaştırılan ve yönetilen oyunda Melisa Demirhan, Besim Demirkıran, Cafer Alpsolay, Fatma İnan, Reyhan Karasu, Zeynep Ceren Gedikali yer alır. Oyun, 18 Şubat 2024’te Beylikdüzü Rasim Öztekin Sahnesi’nde sahnelenecek.

İzlemenin tadını çıkarın…

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
escort
istanbul escort
istanbul escort
istanbul escort
istanbul escort
adalar escort
arnavutköy escort
ataşehir escort
avcılar escort
bağcılar escort
bahçelievler escort
bakırköy escort
başakşehir escort
bayrampaşa escort
beşiktaş escort
beykoz escort
beylikdüzü escort
beyoğlu escort
büyükçekmece escort
çatalca escort
çekmeköy escort
esenler escort
esenyurt escort
eyüp escort
fatih escort
gaziosmanpaşa escort
güngören escort
kadıköy escort
kağıthane escort
kartal escort
küçükçekmece escort
maltepe escort
pendik escort
sancaktepe escort
sarıyer escort
şile escort
silivri escort
şişli escort
sultanbeyli escort
sultangazi escort
tuzla escort
ümraniye escort
üsküdar escort
zeytinburnu escort
istanbul escort
istanbul escort