Haber

Yozgat’taki Filistinli öğrenciler Gazze’deki ailelerinin hayatından endişeli

Yozgat Bozok Üniversitesi’nde eğitim gören Filistinli öğrenciler, İsrail saldırıları nedeniyle ülkelerindeki ailelerinin hayatından endişe ediyor.

Üniversiteden yapılan açıklamaya göre, Rektör Prof. Dr. Evren Yaşar, Filistinli öğrencilerle bir araya gelerek bir süre sohbet etti.

Yaşar, katliamın dünyanın gözü önünde gerçekleştiğini, Türkiye’nin dünyaya örnek olmaya devam ettiğini belirtti.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın başkanlığında Filistin halkına desteklerini her fırsatta dile getirdiklerini belirten Yaşar, “Üniversitemizde öğrencilerimiz de var ve zaman zaman bir araya geliyoruz. Onların taleplerini karşılamak için elimizden geleni yapıyoruz. İhtiyaçlarını karşılıyor, acılarını hafifletmeye çalışıyorlar. Hepsinin bölgede ailesi, akrabaları var. Onlara yardımcı oluyorlar.” “Yardım etmek için bir aradayız.” Bu kelimeyi kullandı.

Filistinli öğrencilerden Shahd Alborra da ülkesinde ciddi bir savaş olduğunu ve bunun ne zaman biteceğine dair hiçbir fikirleri olmadığını ifade etti.

Çocukların ve kadınların öldüğünü, kimsenin bir şey yapmadığını belirten Alborra, “Çok kötü durumdayız, korkuyoruz, endişeleniyoruz. Filistin’de çok akrabamız var. Onlara hiçbir şekilde ulaşamıyoruz. Son kez” dedi. 5 gün önce onlara ulaşabildik ve durumları çok kötüydü. Umarım bu savaş “Bir an önce biter ve herkes kurtulur. Hayatları çok güzel devam edecek.” sözlerini kullandı.

Halid Yamak, anne ve babasının ve 5 kardeşinin Filistin’de olduğunu ve 3 gündür kendilerinden haber alamadığını belirtti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu