Teknoloji

Sadece Seçtiğiniz Sesleri Susturan Yapay Zeka Destekli Gürültü Engelleme Teknolojisi Geliştirildi

Yapay zeka odaklı teknolojilerin geliştirilmesi araştırmacıların yepyeni teknolojiler üretmesine olanak sağlıyor. yeni fırsatlar sunmaya başladı. Bu içerikte; Washington Üniversitesi’nde çalışan bir grup bilim insanı, yapay zekayla desteklenen yeni bir kulaklık teknolojisi geliştirdi. Geliştirilen teknoloji, aktif gürültü engellemeÖzelliklerini genişletecek gibi görünüyor.

Aktif gürültü engelleme özelliğini biliyorsunuz. Bu teknolojiye sahip kulaklıklar dış ortamdan gelen gürültülere karşı duyarlıdır. tüm gürültüden engellenmesini sağlar. Böylece kullanıcıya müdahalesiz bir deneyim sunuluyor. Geliştirilen yeni teknoloji bu durumu tamamen değiştiriyor. Yapay zeka tabanlı algoritma, “gürültü” olarak tanımlanan sesleri tespit ediyor filtrelenecek sağlayabilir. Bu yeni teknoloji ile kullanıcı bazı sesleri gürültü olarak tanımlayıp sadece bu seslerin duyulmasını engelleyebilecek.

20 ses türü için önceden oluşturulmuş filtreler

Bilim insanları geliştirdikleri yeni teknolojiyle şimdiden 20 ses türü için Filtreleme imkanı sunmaya başladılar. Bu tür sesler arasında bebek ağlaması, kuş cıvıltıları, kornalar, sirenler ve konuşmalar yer alır. Kullanıcının akıllı telefonuna yükleyeceği bir uygulama bu seslerden bazılarını gürültü olarak tanımlayacaktır. Diyelim ki size sunulan 20 filtreleme seçeneğinden 19’unu gürültü olarak tanımladınız ve korna seslerini devre dışı bıraktınız. Kulaklığınız korna sesini size duyurmaya çalışıyor. devam et, başkalarını duymanızı engelleyecektir.

Araştırmanın bir numaralı ismi Shyam Gollakota, klasik aktif gürültü engelleme özelliğinin bulunduğunu söyledi. gerçek zamanlı Bilgi vermediğini, kendi teknolojilerinin anlık çalışabildiğini söyledi. Bunun değerli bir gelişme olduğunu belirten bilim insanı, şunları söyledi: makine öğrenme Tekniği kullandıklarını, sistem ne kadar çok kullanılırsa o kadar iyi sonuçlar vereceğini söylüyor. Ancak bu teknolojinin son kullanıcıya ne zaman ulaşacağını kimse bilmiyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu