Ekonomi

Deprem Bölgesinde Sanayi Bölgesi Olarak Belirlenen 11 Yer

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın kabine toplantısının ardından duyurduğu deprem bölgesindeki 11 yeni yerin sanayi bölgesi ilan edilmesine ilişkin detaylar açıklandı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın kabine toplantısının ardından duyurduğu deprem bölgesinde Gaziantep, Kahramanmaraş ve Hatay’ın bazı ilçelerinde 11 yeni yerin sanayi bölgesi ilan edilmesine ilişkin detaylar açıklandı. Buna göre Hatay’ın Belen ve İskenderun ilçelerinde 2, Kahramanmaraş’ın Elbistan ve Dulkadiroğlu ilçelerinde 2, Gaziantep’in Nizip ilçesinde 3, Oğuzeli’de 2 olmak üzere toplam 2 bin 430 hektarlık 11 yeni sanayi bölgesi ilan edildi. ilçe ve Araban ilçesinde 2 bölge.

Toplamda 18’e ulaştı

Yönetmeliklerle deprem bölgesindeki esnaf ve sanayicinin yeniden ekonomik hayata dahil olabilmesi sağlanacak. Daha önce açıklanan 7 sanayi bölgesi ile birlikte bugüne kadar toplam alanı 3.829,8 hektar olan 18 alan ‘sanayi alanı’ ilan edildi.

Bölge ekonomisi yatırımlarla canlanıyor

Deprem bölgesinde, Malatya 1. Organize Sanayi Bölgesi’nde (OSB) 167 iş yeri, 1.160 kesintili konut ve iş yeri, Malatya 2. OSB’de 510 geçici konut ve iş yeri, Kahramanmaraş Merkez Sanayi Bölgesi’nde 1. etapta 182 işyerinin yerinde dönüştürülmesi. Kahramanmaraş Altın, Gümüş ve Kıymetli Madenler Sanayicileri İhtisas Sanayi Sitesi’nde 325, Kahramanmaraş Pazarcık Narlı Sanayi Sitesi’nde 51 işyerinin güçlendirilmesi. İlk etapta Antakya Merkez Sanayi Sitesi’nde 95 işyeri dönüştürüldü ve Antakya Mobilya İhtisas Sanayi Sitesi’nde mevcut 76 işyeri için ek ara kat yapıldı. Osmaniye Bahçe Sanayi Sitesi’nde 78 işyeri yerinde dönüştürüldü.

Cazibe Merkezleri Programı

“Cazibe Merkezleri Programı Kapsamında Yatırımların Desteklenmesine İlişkin Karar” kapsamında, belirli il ve ilçelerde yapılacak olan yatırımlara daha avantajlı takviyeler sunularak bölgedeki istihdam ve yatırım ortamının uyumlu hale getirilmesi amaçlanıyor. Kahramanmaraş’taki depremlerden önemli ölçüde etkilendiği belirlendi. Desteklenecek yatırım bahisleri, Cazibe Merkezleri Programı’nın mevcut uygulamasından daha geniş tutularak, olumsuz etkilerin hızlı ve tüm taraflarla telafi edilmesi amaçlanıyor.

Yönetmelik kapsamında asgari sabit yatırım bedeli 1 milyon 500 bin TL olan yeni teşvik belgesi başvurusu kapsamında yapılacak yatırımlar, deprem nedeniyle zarar gören yatırımların yerine yapılacak yatırımlar 2018/11201 sayılı “Yatırımlarda Devlet Yardımları Hakkında Karar” veya “Cazibe Merkezleri Programı”. “Destekleme Kararı” kapsamında yatırım süresi devam eden ve tamamlama vizesi yapılmayan yatırım teşvik belgesi kapsamındaki yatırımlar alınmıştır.

3 yıl uzatıldı

Deprem bölgesindeki 11 ilde ve Sivas’ın Gürün ilçesinde üretimi devam eden yatırımlar için düzenlenen yatırım teşvik belgelerinin süresi yeni talep olmaksızın 3 yıl uzatıldı. – ANKARA

tarsus-haber.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu