Ekonomi

Aksa Enerji, Türkiye ile KKTC arasında enerji köprüsü kuracak

Aksa Power, imzaladığı 15 yıllık dolar bazlı yeni sözleşme ile Türkiye ile Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) arasında enterkonnekte denizaltı kablosuyla enerji köprüsü kuracak.

Şirketten yapılan açıklamaya göre Aksa Enerji, Kıbrıs Türk Elektrik Kurumu (KİB-TEK) ile tarihi bir sözleşme imzaladı. Sözleşme kapsamında firma, yapılacak fizibilitenin ardından KKTC’yi “enterkonnekte denizaltı elektrik kablosu” ile bağlayacak.

Şirket, KKTC halkının kesintisiz elektriğe erişimine katkı sağlamak amacıyla Kalecik Kombine Çevrim Fuel Oil Santrali’ndeki heyetin kapasitesini 35 megavat artırarak adadaki meclisin gücünü 188 megavata çıkaracak.

Açıklamada görüşlerine yer verilen Aksa Güç Yönetim Kurulu Başkanı ve İcra Kurulu Başkanı (CEO) Cemil Karı, Türkiye ile KKTC’nin ortasında enterkonnekte denizaltı enerji kablosuyla enerji köprüsü kurmayı hedeflediklerini belirterek, “Yapacağız. fizibiliteden sonra bu dev projeyi hayata geçirmek için hızlı adımlar atacağız.KKTC’de yıllardır hayali kurulan bu enerji köprüsüne Aksa Enerji’nin imzasını atacağız.” terimleri kullandı.

Aksa Enerji’nin Kalecik Kombine Çevrim Fuel Oil Santrali ile 20 yıldır Kuzey Kıbrıs halkına elektrik sağladığını ve KKTC’nin elektrik ihtiyacının yarısını karşıladıklarını vurgulayan Aksa Enerji, şunları kaydetti:

KIB-TEK ile imzaladığımız 15 yıllık yeni sözleşme kapsamında bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da tüm gücümüzle Kıbrıs Türk halkının elektrik arz güvenliğine katkı sağlamaya devam edeceğiz. adadaki mevcut santralimizde 35 megavatlık kapasite artışıyla gücümüzü hızla 188 megavata çıkaracağız.Şirket olarak ‘Sürdürülebilir Yüksek Büyüme’ stratejisi kapsamında coğrafya ve kaynak çeşitliliğine değer veriyoruz. Bu bağlamda, denizaltı elektrik kablosu ile yapmayı planladığımız enerji köprüsü yenilikçi olduğu kadar tarihi sayılacak adımlardan biri olacaktır.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu